Kaip smagu naudotis internetu, socialiniais tinklais, sklaidyti spalvotus, geros kokybės žurnalus, semti ir naudotis informacija: atrodo tikras rojus Komunikacijų esmė ir pareiga perduoti teisingą, tikrą, neiškreiptą informaciją, padėti žmogui susivokti, apsispręsti. Labai dažnai pastaruoju metu girdime apie „fake news“ – netikras naujienas, reiškia nedraugiškas, iškreiptas, neatitinkančias tikrovės ir jų vis daugėja. O ar socialiniai tinklai mums draugiški, juk galime pasinaudoti, patalpindami ir skleisdami informaciją, nuotraukas, pristatydami renginius. Ar save pristatantys asmenys yra autentiški, tikri? Mokslininkai pradėjo konstatuoti, jog tarp paauglių socialiniuose tinkluose plinta patyčios, žaidimai raginantys pakelti ranką prieš save. Socialiniuose tinkluose įmanomi net kriminaliniai nusikaltimai, pvz. nesenai feisbuke susipažinusi studentė buvo išprievartauta ir nužudyta, pavėžinusio vaikino. Taip pat nusikaltėliai įsibrauna į namus, kai šeimininkai atostogaudami talpina savo nuotraukas asmeninėje paskyroje, liudydami, jog jie yra išvykę. Psichologai pastebi, jog asmenys, dažnai besinaudojantys socialiniais tinklais jaučiasi vieniši, atstumti, jiems trūksta dėmesio, atsiranda fiziniai ir psichiniai sutrikimai: galvos, akių skausmai, alienacija, nuovargis, nervingumas, praranda realybės pojūtį. . Psichologai pastebi, jog gydymas priklausomybės nuo interneto, žaidimų, informacijos, socialinių tinklų, kad ir asmenukės (viena iš formų asmenybės sutrikimo) labai sunkus ir sudėtingas, net sunkesnis, nei nuo svaigalų.

Kitas dalykas, kad paskleista informacija, žmonės netikrina, kiek jinai yra tikra, patikima, ne melaginga, paprasčiausiai pasitiki, jog tai tiesa: pvz. skandalai, reklamos. Ar tikrai leidėjas, rašantysis, žurnalistas yra suinteresuotas tikru gėriu, tiesa, o ne atstovauja kažkokius tai interesus. Tai yra kvietimas kritiškai, logiškai, realiai pažvelgti į informaciją.

Manipuliacija yra tikslingas ir paslėptas veikimas, per kurį primetama asmeniui arba žmonių grupei, o gal ir visai visuomenei, iškreiptas, netikras tam tikros realybės vaizdas, tai nevisą realybė iškreipia, tik tam tikrus fragmentus, kurie yra reikalingi. Manipuliacija yra suplanuota ir paslėpta. Manipuliuoti galima ne tik medijose, informacinėje erdvėje, bet ir tarpusavio santykiuose ir šeimoje. Ji gali būti sąmoninga ir nesąmoninga. Pagrindinės manipuliacijos priemonės, kurias lengviausia pastebėti. Tai pirmiausia stereotipas, kuris galima sakyti, jau „paruošta mąstymo formą. Pavyzdžiui: visi tikintieji tamsuoliai arba nenormalūs.. Normalūs žmonės į bažnyčią. Mitas viena iš manipuliacijos priemonių. Tai yra požiūris, kuris neegzistuojantiems reiškiniams ar realybei suteikia nepaneigiamos tiesos įvaizdį. Pvz. Bažnyčia kišasi į politiką ir į žmonių gyvenimus. Visi kunigai ir pati Bažnyčią godi pinigams. Kita priemonė: gandai: kažkas kažkam pasakė ar pamatė. Skirta kompromitacijai kokio nors asmens. Komufliažas, kaip manipuliacijos priemonė, yra veikimas, maskuoti ir klaidinti žmones. Tarsi yra laisvė, tačiau Bažnyčios normos trukdo mums gyventi ir ji yra nepatogi. Priemonės, manipuliuojančios žmogaus pasąmonę ir gana veiksmingos: žodis, vaizdas ir muzika.

Viena iš manipuliacijos technikų, tai fragmentavimas realybės, kuri neleidžia smogui suvokti pilnos realybės vaizdą. Ypač yra naudojama reklamoje. Pavyzdžiui, Kalėdos, tai dovanų metas; Bažnyčia nekenčia homoseksualių asmenų ir tai yra tikėjimo pagrindas; Bažnyčioje tik pedofiliniai skandalai. Ingracijacijos manipuliacinė priemonė, tai daugiau asmeninis pataikavimas, padlaižiavimas, pasirodymas koks iš tikrųjų nėra, ypač tai matyti per rinkimus. „Cliches“, naudojimas manipuliuojant, kuri reiškia negatyvumą, siejama su vertybėmis, savybėmis. Viskas pateikiama tik neigiamoje perspektyvoje, užstojant teigiamas. Pvz: Bažnyčia yra homofobiška, kaip ir visi jos tikntieji. Sugestijos technika, tiesiog paruošia informacijos priėmėją, ypač pasiremdama įvairias šūkiais. Tai propagandos technika, pvz. Bažnyčia – pažangos priešas. Egzistuoja ir manipuliacinės sistemos. Viena jų:dezinformacinė sitema, ypač ji buvo jaučiama sovietmečiu. Pvz.; dabar pradės valdyti Lietuvą Bažnyčia. Kita sistema yra priešo kūrimas, pvz; Bažnyčia – tai laisvės priešas ir blogis. Dar egzistuoja kita manipuliacinė sistema: informacinis apnuodijimas. Didelius ir reikšmingus įvykius parodo kaip nereikšmingus ir pridengia kitais. Pvz; banko bankrotas pridengiamas vienuoliu godumu ir kaltės svoris linksta link vienuolyno. Dar yra viena populiari manipuliacinė sistema, kuri skamba „S-M-S“. Tai sensacija, muzika ir seksas. Naudojamas visuomenei apkvaitinti, kaip narkotikas ar dopingas, atitraukti nuo refleksijos, realybės, užmigdyti žmogaus budrumą ir įteigti savo ideologiją.

Nors iš pirmo žvilgsnio medijos atrodo labai patrauklios ir geidžiamos, bet ne visuomet jos kartais atliepia mūsų lūkesčius ir norus. Reikia kritiškai priimti ir ieškoti tiesos, ar tai iš esmės yra tiesa. Permąstyti informacija, klausti, kodėl toks turinys yra pateikiamas. Ieškoti alternatyvių kanalų, patikrinti informacijai. Reikia taip pat atsiminti, jog dažniausiai perteikiantis informaciją rūpinasi savo gėriu ir nauda. Prisiminti, jog žmonės ne visada geranoriški, dalintis tikra ir teisinga informacija. Labai gerų manipuliacijos pamokų patyrėme sovietmečiu. Suvokėme, jog skiriasi realybė nuo tos naracijos, kuris pasakojo sovietai. Dažnai galvojame, jog demokratinėje visuomenėje visi yra geriečiai ir draugiški mums, deja…Tegu informacinė visuomenė stengiasi dalytis tikra ir teisinga informacija, kad būtu daugiau gėrio visuomenėje.

(Parengta pagal Adam Lepa, „Świat manipulacji”, Częstochowa 1997, parengė V. T.

Tėvo Pijaus balsas, nr 28, 2018 m.

Ar viešoji medijų erdvė draugiška?

Post navigation


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *